Πέμπτη 14 Απριλίου 2011

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΤΗΣ ΔΑΣ ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟΥ ΣΤΟ ΒΟΛΕΥ

Αναδείχτηκαν πρωταθλήτριες στην κατηγορία τους και κατάφεραν να διεκδικήσουν άξια την άνοδο τους στην στην Α2 Εθνική Κατηγορία μετά από σκληρή μάχη 3-2 στα σετ με την Ελπίδα Αμπελοκήπων στο Κονταξοπούλειο.

Ρεπορτάζ του αγώνα:
1ο ΣΕΤ ξεκίνησε 18,13,5,8,7,10 με τις Εζινίλη Αθανασία (λίμπερο), Κοτέογλου Μαρία,Μουντάκη Νίκη, Παντιά Βίκη,Παπαγιανάκη Έλλη,Μπαχτεβάνη Νάσια πολύ άσχημα για τις παίχτριες του ΔΑΣΩ αφού η Ελπίδα διατηρούσε από την αρχή μόνιμα διαφορά 5-7 πόντους.
Οι παίκτριες του ΔΑΣΩ με 2 καλές επιθέσεις και ένα Άσσο κατάφεραν να μικρύνουν την διαφορά στο (22-24). Η Βίκη Παντιά με πολύ καλή επίεση και 2φοβερά μπλοκ βοήθησε την ομάδα να φτάσει στο (24-24) ενώ το Νο 5 ήταν το δυνατότερο σημείο του ΔΑΣΩ στα σερβίς και δυσκόλεψε πολύ την ομάδα της Ελπίδας που παρ΄όλα αυτά κέρδισε το 1ο ΣΕΤ (24-26).

2ο ΣΕΤ : ξεκίνησε 15,8,10,7,13,18 άσχημα για τις αθλήτριες και πάλι με σπεσμένο το ηθικό και την Ελπίδα για άλλη μια φορά να προπορεύεται (0-5). Ο προπονητής κάλεσε ΤΙΜΕ και έδωσε οδηγίες που ενεργοποίησαν την ομάδα αμέσως, όπου και το σκορ έφτασε (9-9).Μετά από πολύ καλές επιθέσεις του 15, και αρκετά μπλοκ δυνατά το σκορ είναι (15-14) και περνά ο ΔΑΣΩ μπροστά ενώ η κερκίδα τις αποθεώνει και ξεσηκώνεται. Με ένα δυνατό καρφωμα του 7 το σκορ περνά (20-16), όμως η Ελπίδα άρχισε να ανεβαίνει  και φτάνει στο (22-20). Ο ΔΑΣΩ κερδίζει επάξια το σετ με (25-20).

3ο ΣΕΤ: ξεκίνησε με (5,10,15,13,8,18 λίμπερο) και πάλι η αρχή του αγώνα βρίσκει τις αθλήτριες με χαμηλό ηθικό και το σκορ (0-4) ο προπονητής καλεί ΤΙΜΕ και αρχίζει να φωνάζει προσπαθώντας να τις ξυπνήσει. Το σκορ εξακολουθεί (2-7) και η 5 κερδίζει τον πόντο με φανταστική επίθεση. Η ίδια εξακολουθεί να κερδίζει πόντους για το ΔΑΣΩ 2συγκεκριμένα με 2δυνατά σέρβις που αποπροσανατολίζουν την Ελπίδα και το σκορ φτάνει (5-7). Ξαφνικά αρχίζουν τα λάθη απανωτά και το σκορ θέλει την ομάδα του Ωραιοκάστρου (11-18). Όμως δεν σταμάτησαν να αγωνίζονται και με καλή συνεργασία ανεβήκαν και πάλι (14-19). Το σετ έληξε (19-25) υπέρ της Ελπίδας.

4ο ΣΕΤ: ξεκίνησε με 13,11,5,13,10,18 μέσα και ενώ αυτή τη φορά ο ΔΑΣΩ ακολούθησε την Ελπίδα (6-6) η Ελπίδα πήρε πάλι διαφορά (6-9). Οι αθλήτριες αγωνίστηκαν πραγματικά και έφτασαν το σκορ (13-12) καταφέρνοντας να προσπεράσουν για 1η φορά. Ξαφνικά άρχισαν να περνάνε σε επιθέσεις (20-17) τελικά στο (24-24) παίχτηκε ένας φοβερός πόντος με μεγάλη ένταση και η Ελπίδα έχασε το σετ με μπλοκ-αουτ (26-24)

5ο ΣΕΤ : δεν θα κάνουμε περιγραφή αλλά θα δημοσιεύσουμε το βιντεο που ανέδειξε το ΔΑΣΩ πρωταθλητή. τα κορίτσια ξεκίνησαν από την αρχή πολύ δυνατά και αποφασισμένες να πάρουν τον αγώνα και όντως τα κατάφεραν.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το πρόβλημα του ΔΑΣΩ ήταν ότι είχε πάντα άσχημο ξεκίνημα και έτρεχε διαρκώς να φτάσει την Ελπίδα. Όμως στο τέλος η νίκη δικαίωσε προπονητές και παράγοντες οι οποίοι με σαμπάνιες, βεγγαλικά, χειροκροτήματας, και συμπεριφορά παιδιού γιόρτασαν την μεγάλη νίκη.
Συγχαρητήρια στα κορίτσια που αγωνίστηκαν καθαρά και δεν τα παράτησαν ούτε λεπτό,συγχαρητήρια και στους προπονητές, και παράγοντες που χάρισαν στο Ωραιοκαστρο στιγμές χαράς και περηφάνειας.